Jdi na obsah Jdi na menu
 


Realismus ve světové literatuře

26. 6. 2007

Vznik a hlavní rysy realismu

        Realismus vzniká ve Francii v druhé polovině 19. století, kdy nabývá převahy nad romantismem. Tento přechod ale nebyl plynulý, i v díle některých romantických autorů, jako byl Stendhal nebo Puškin najdeme realistické prvky. Jeho vznik souvisí se společenskými změnami - bouřlivé revoluční změny ustaly, život se stal stabilnějším, a autoři se místo hledání ideálů mimo skutečnost zaměřují na realitu.

        Proto jsou realistická díla většinou situována do autorovy současnosti. Oproti romantickému hrdinovi, který je s okolím v rozporu, jsou postavy realistických románů prostředím ovlivňovány a především doba a okolnosti určují jejich osud. Realistický hrdina se proto v průběhu románu mění a vyvíjí. Není ani výjimečný, naopak, většinou je to průměrný člověk, často z nejnižších vrstev společnosti. Tomu odpovídá i jazyk, autoři neváhají použít pro vykreslení prostředí a charakteru postav i slang nebo argot. To vše ale jen v přímé řeči postav, autor sám se s nimi neztotožňuje, děj líčí nezávisle, objektivně, s mnoha podrobnostmi. Neznamená to však, že by je nehodnotil. Z jejich jednání a charakteristiky vidíme jeho názor na postavy a jejich dobu. Tento názor je většinou kritický, odsuzující současné poměry, proto tento směr nazýváme také kritickým realismem.

        Realismus žádal přesné a všestranné studium života společnosti a nitra člověka. Jednotlivce chápe především jako člena spol., zajímá jej především současnost a v dějinných procesech to, co je obecně platné a obecně lidské. Realistický umělec pojímá látku objektivně, ale svůj názor vyslovuje výběrem faktů, tématů, postav a jejich charakterizaci. Místo individuální odlišnosti si u člověka všímá toho, co je typické, co je společné jistému druhu lidí a zachycuje ho ve vývoji v určitém životním prostředí.

Realismus ve světové literatuře:

Francie

Honoré de Balzac (1799 - 1850)

Byl francouzským prozaikem a  zakladatelem francouzského realismu .

Jeho ústředním dílem je rozsáhlý cyklus románů Lidská komedie. V 97 románech se snaží zachytit, podle vlastních slov, všechny životní situace a charaktery lidí své doby. Skutečně se mu podařilo do nich zahrnout všechny společenské vrstvy, od nejnižších přes měšťanstvo, které se tehdy dostává k bohatství a moci, až po upadající aristokracii. Jednotlivé romány nejsou zcela odděleny - jedna postava často vystupuje v několika z nich. Ústřední trilogii Lidské komedie tvoří romány Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán.

Ø      Otec Goriot je bohatý kupec, který provdá své tři dcery za šlechtice. Přestože je celý život podporoval, ve stáří dožívá opuštěn, protože se za něj dcery stydí. S jeho osudem se prolíná příběh studenta Rastignaca, který ho ošetřuje. Rastignac přišel do Paříže s ctižádostí a touhou vyniknout. Brzy poznává, že poctivostí a prací ničeho nedosáhne. Radám trestance Vautrina, jak bezohledně dosáhnout úspěchu zprvu nevěří, v dalších románech je ale přece jen využije. Vautrin vystupuje v podobné roli i v dalších dvou románech.

Gustave Flaubert (1821 - 1880)

   Gustave Flaubert se narozdíl od Balzaca, zaměřujícího se na společnost, zabývá lidskými vášněmi a city. Odhaloval pohnutky jednání postav. Svými názory  a předsudky předznamenal naturalizmus.

Ø      Paní Bovaryová

          V tomto psychologickém románu zpracoval příběh ženy venkovského lékaře, která, inspirována romantickou četbou očekává zcela jiné manželství a život. Její touha po vzrušujícím životě je ale marná. Její iluze se vytrácejí a nakonec své problémy řeší sebevraždou.

        Anglie

        Charles Dickens (1812 - 1870)

Je nejvýznamnějším anglickým realistickým autorem. Do svých románů promítá vlastní zkušenosti z dětství. Jeho rodiče totiž skončili jako dlužníci ve vězení a on musel od 12 let pracovat jako dělník v továrně. Proto se často zabývá osudy dětí bez domova a rodiny, které se musí samy probíjet životem.

     Takové jsou romány:

Ø      Oliver Twist, David Copperfield, Malá Dorritka nebo Nadějné vyhlídky.

Přes kritické zaměření na současné problémy dokázal Dickens svá díla doplnit o svůj zmírňující humor.

Největší popularitu mu získala Kronika Pickwickova klubu. V jako jediném díle se zde snaží svými příběhy a humornými situacemi spíše pobavit než kritizovat.

       Rusko 

  

      Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809 - 1852)

Pocházel z drobné ukrajinské šlechty, a životu na ukrajinském venkově věnoval svá první dvě díla.

Sbírka povídek:

Ø      Večery na samotě u Dikaňky  - inspiruje se lidovým humorem a strašidelnými příběhy.

Ø       Mirhorod - staví proti sobě současnost

Ø      Taras Bulba. – staví obraz slavné kozácké minulosti

Trilogie:

Ø      Mrtvé duše zde je hlavní postavou Čičikov, který skupuje "mrtvé duše" zemřelých poddaných, aby si tak dopomohl k příspěvkům. Gogol zde navíc kritizuje špatné hospodaření ruských statkářů.

 Drama:

Ø      Revizor příběh se odehrává v malém okresním městě považují omylem bezvýznamného Chlestakova za obávaného revizora z Petrohradu. Proto se ho snaží všemožně uplatit a naklonit si ho a Chlestakov toho naplno využije. Přitom se odhalují nedostatky carského zřízení.

        Lev Nikolajevič Tolstoj (1828 - 1910)  

     Byl to nejslavnější ruský realista, který pocházel ze staré šlechtické rodiny. Ve svých dílech odsuzuje stát i církev, ideálem podle něj je návrat k prvotním mravním hodnotám. Kromě toho uplatnil svou neobyčejnou schopnost porozumět lidské psychice.

K vytvoření cyklu Sevastopolské povídky ho inspirovala vlastní účast v krymské válce.

Čtyřdílná románová epopej :

Ø      Vojna a mír - Děj se odehrává za historického Napoleonova tažení do Ruska. Spíše než na líčení bojů se Tolstoj orientuje na tehdejší společnost, která je válkou ovlivněna. Mezi hlavními mužské hrdiny patří Andrej Bolkonskij a Pierre Bezuchov. Jejich povahy jsou značně rozdílné - Bolkonskij je člověk energický, Bezuchov spíše snílek. Významnou ženskou postavou je Nataša Rostovová, Andrejova nevěsta, která se nakonec provdá za Bezuchova.

Mezi jeho díla patří také například romány Anna Kareninová nebo Vzkříšení.

K dalším ruským realistickým autorům se také řadí Ivan Sergejevič Turgeněv, Fjodor Michajlovič Dostojevskij a Anton Pavlovič Čechov.

      USA

     Mark Twain

 Jeho pravé jméno bylo Samuel Longhorne Clemenes. Pracoval jako lodivod na řece Mississippi a odtud má i svůj pseudonym. Byl novinář, humorista a satirik, kritizoval společnost a psal knížky pro děti. Bojoval proti válce  a násilí a tudíž prosazoval mír.

 Mezi jeho nejslavnější díla patří knížky pro děti:

Ø      Dobrodružství Toma Sawyera

Ø      Dobrodružství Huckleberyho Fina

Ø      Princ a chuďas – příběh se odehrává v anglickém prostředí kde dojde k záměně následníka trůnu prince Edvarda a chuďase Toma, který se chystal krást v zámku a potkal Edvarda, zjistili, že jsou si podobní a prince napadlo, že se na chvíli vymění vlivem záměny vyhodí , prince Edvarda ze zámku. Oba poznávají prostředí druhého a snaží se mu přizpůsobit. Edvard si uvědomí, v jaké chudobě žijí obyčejní lidé a Tom zase pokrytectví šlechty.

                                  

     Realismus se rozvíjel i  v dalších zemích jako například v Polsku, kde byl zastoupen Henrykem Siekiewiczem  a Boleslawem Prusem. V Norsku Henrikem Ibsenem, ve Švédsku Selmou Lagerlofovou a V Dánsku Hansem Christianem Andersenem. 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dik

(kikca, 29. 4. 2008 10:31)

dik ze mas tenhle blog alespon mam hotovy ukol fakt dik cau

dekuji

(yasmina, 26. 3. 2008 20:49)

Díky moc me to stačí já dělám přijímačky dodělávám si maturitu moc jsi mi pomohla papa jaja

Bezvadné

(Shishka, 16. 2. 2008 16:12)

Ahoj dost mi to pomohlo moje učebnice je totálně příliš rozsáhla a tady mám to hlavní, ale máš tam chybičku Otec Goriot měl 2 dcery ;)

:-)

(katka, 6. 2. 2008 11:10)

pomohla jsi mi velmi moc!!!!!

¨JJ

(Nikol, 6. 2. 2008 11:09)

Jo je to fekt dobrý i když mohlo to být delší

Fajn práce...

(Kennuth, 9. 1. 2008 22:03)

Děkuju za informace pro mou práci na stejné téma. Ta tvá je velmi dobře zpracovaná, dobře se z ní těží informace, škoda jen, že nedosahuje takového rozsahu, jaký bych potřeboval... :(